APIE MUS

Prekės ženklas „Taško istorija“ yra leidyklos „Verslas ar menas“ dalis, apjungiantis leidybą ir socialinę veiklą, skirtą žmonių su regos negalia atskirties mažinimui. Įsigydami „Taško istorijos“ ženklu pažymėtas prekes, prisidedate specialių knygų Brailio raštu leidybos. Šiuos leidinius dovanojame šeimoms, auginančioms regos sutrikimų auginančius vaikus, specializuotoms ugdymo įstaigoms ir žmonėms turintiems regos negalią.

Viena reikšmingiausių įgyvenamų iniciatyvų – „Padovanok knygą neregiui”. Ja skatiname suvienyti žmones kilniam tikslui ir padovanoti skaitymo džiaugsmą regėjimo negalią turintiems vaikams ir jų šeimoms.

Nuo 2012 m. išleistos aštuonios Brailio rašto knygos ir padovanoti 650 egzemplioriai.

Leidyklos „Verslas ar menas“ leidžiamos knygos sujungia neregimą ir regimą pasaulius. Jas galima skaityti pasitelkiant skirtingus pojūčius:

 • rega;
 • lytėjimu;
 • klausa;
 • ir net uosle.

Šios vaikiškos iliustruotos taktilinės knygos, papildytos Brailio raštu gali tapti jungiamąja grandimi tarp matančiųjų ir neregių, ir specialiųjų poreikių turinčių vaikų. Tai vertinga ugdomoji priemonė šeimoms, mokykloms, darželiams, bibliotekoms, ugdymo specialistams dirbantiems su  specialiųjų poreikių ir skaitymo sutrikimų turinčiais vaikais ir visiems, kurie ieško ypatingų knygų. Tad kviečiame bendradarbiauti ir padėti tiems, kam labiausiai reikia.

 

“Verslas ar Menas” (VšĮ)

Leidykla „Verslas ar menas“  (2012 m.) – tai viena iš pirmųjų organizacijų plėtojanti socialinio verslo modelį Lietuvoje. Veikloje kuriamas socialinis poveikis visuomenėje ir sprendžiamos socialiai jautrių grupių problemos. Didelis dėmesys skiriamas žmonių su regos negalia integracijai ir prieinamumo didinimui.

Įvairiomis priemonėmis siekiame didinti Brailio rašto prieinamumą suteikiant neregiams ir silpnaregiams lygias skaitymo galimybes.

Socialinis verslas, apjungiantis komercinę ir socialinę veiklą:

 • knygų leidybą;
 • knygų ir kitų leidinių Brailio raštu ir liečiamomis iliustracijomis leidybą;
 • įvairios priemonės parašytos Brailio raštu su taktiliniais vaizdais, kad žmonėms negalintiems skaityti įprastai būtų lengviau suvokti ne tik turinį, bet ir vaizdus.
 • neformalųjį vaikų ir jaunimo ugdymą;
 • neregių ir silpnaregių vaikų bei jaunimo talentų palaikymą;
 • įvairius kultūros, švietimo bei prieinamumo didinimo projektus.

 

Vizija

Kūrybiškas ir įkvėptas pasaulis, kuriame vaikai ir skaitytojai negalintys skaityti įprastai, turi visapusišką galimybę įsitraukti į knygų pasaulį Brailio raštu, kuris yra plačiai prieinamas, turtingas iliustracijomis ir skatina jų kūrybingumą, pažinimą bei mokymąsi taikant įvairias meno formas.

Mūsų socialinė vizija – siekiame, kad kuo daugiau regos negalią turinčių žmonių turėtų visapusišką prieigą prie grožinės literatūros ir informacijos parašytos Brailio raštu, skatinant jų domėjimąsi, mėgavimąsi ir naudojimąsi šiuo raštu, taip prisidedant prie Brailio rašto išsaugojimo ir prie šių žmonių kultūros ir menų žinių augimo ir skaitymo malonumo.

 

Misija

Užtikrinti, kad knygų skaitymas būtų ne tik malonumas, bet ir galinga priemonė ugdyti sąmoningus, empatiškus ir supratingus vaikus, kurie keliaus į ateitį su žinojimu ir noru daryti teigiamą pokytį pasauliui.

Mūsų socialinė misija – užtikrinti, kad regos negalią turintys žmonės, ypač vaikai, nepriklausomai nuo jų gebėjimų, turėtų lygias galimybes mėgautis grožine literatūra ir įvairiomis priemonėmis didinti Brailio rašto prieinamumą suteikiant neregiams ir silpnaregiams lygias skaitymo galimybes.

Įvairiomis veiklos priemonėmis padėti žmonėms su regos negalia dalyvauti visuomenėje, plėtoti savo kūrybiškumą ir įgyti kultūros žinių. Įtraukdami ir šviesdami visuomenę apie regos negalią, siekiame prisidėti prie šių žmonių integracijos ir kultūros bei aplinkos prieinamumo didinimo, ir taip kartu, kurti solidarią įžvalgią ir įsipareigojusią visuomenę.

 

Socialinis verslas “Verslas ar menas”

 • Produktai su Brailio raštu pritaikyti regos negalią turintiems žmonėms. Lauko informaciniai stendai su schemomis bei žemėlapiais, lauko ir vidaus informacinės lentelės,  katalogai,  vizitinės kortelės, atvirukai ir kt. Meno kūriniai, kultūros objektai, schemos, žemėlapiai, fotografijos,  dailės vaizduojamasis menas (tapyba, skulptūra,  grafika)  ir kita vaizdinė medžiaga  pateikiama iškiliuoju būdu, kad būtų suprantama  ir neregiams, o  tekstas – mums įprastu  ir Brailio raštu.  Vaizdinės medžiagos paruošimas, maketavimas ir pateikimas iškiliuoju (taktiliniu) būdu. Brailio rašto parengimas ir spauda ant įvairių medžiagų (aliuminio plokštės, metalo, stiklo pluošto ir t.t.). Produktai skirti visiems: ir regintiems,  ir neregiams.
 • Leidžia knygas bei leidinius reginčiųjų ir Brailio raštu su regimomis bei reljefinėmis iliustracijomis ir prisideda prie regos negalią turinčių žmonių kultūrinės ir informacinės atskirties mažinimo suartinant matančiųjų ir neregių pasaulius.
 • Įgyvendina neformalaus vaikų ir jaunimo ugdymo programas. Veda edukacinius užsiėmimus  “Pažinkime neregimą pasaulį”, kuriuose kviečiame dalyvauti ir specialiųjų ugdymo poreikių turinčius vaikus (programa įtraukta į “Kultūros pasas” paslaugą).
 • Bendradarbiauja su socialiai atsakingomis organizacijomis bei įgyvendina socialinius projektus, kurie prisideda prie žmonių su regos negalia integracijos visuomenėje.

Bendraudama su neregiais vaikais supratau, kad dauguma jų savo namuose neturi knygų. Deja, knygos skirtos regos negalią turintiems žmonėms yra prieinamos tik specializuotuose bibliotekose, jų pasirinkimas mažas ir svarbiausia tai, kad jos parašytos tik Brailio raštu ir be paveikslėlių. Pagalvojau, kodėl šie vaikai turi skaityti tuos baltus lapus be iliustracijų. Toks knygų pateikimas taip pat atima galimybę neregiui skaityti kartu su savo reginčiais artimaisiais, nes matančiam žmogui išmokti skaityti Brailio raštu yra sudėtinga, arba netgi neįmanoma. Kodėl šiems vaikams yra tokia atskirtis? Visi vaikai, nepriklausomai nuo jų gebėjimų, turi turėti lygias galimybes kartu su savo artimaisiais skaityti, mokytis ir bendrauti apie perskaitytą istoriją, o paveikslėlių pagalba įsivaizduoti detales ir veikėjus, ir pažinti dailės meną. Taip kilo idėja 2012 m. įsteigti socialinį verslą „Verslas ar menas“ ir leisti knygas, kurias galėtų skaityti tiek regintys, tiek neregiai, ir suartinti regimą ir neregimą pasaulius. Knygos, kurios būtų įdomios ir prieinamos visiems – nepriklausomai, ar jie mato, ar nemato, – reginčiųjų ir Brailio raštu su matomomis ir reljefinėmis iliustracijomis.

Linkiu, kad mūsų leidžiamos knygos suartintų vaikus ir padėtų jiems pažinti skirtingus pasaulius!

Socialinio verslo „Verslas ar menas“ steigėja, leidėja ir knygų autorė,

Eglė Jokužytė

Eglė Jokužytė – viena iš socialinio verslo pradininkių Lietuvoje. Savo socialinę veiklą pradėjusi nuo savanorystės – įgyvendindama projektus su neregiais vaikais. Per kūrybines ir menines iniciatyvas turėjo didelį norą padėti atsiskleisti neregių ir silpnaregių vaikų ir jaunuolių meniniams gabumams bei parodyti visuomenei, kad šie žmonės taip pat yra gabūs, kūrybingi ir talentingi. Pažintis su neregiais vaikais pakeitė jos gyvenimą. Tai buvo atspirtis įsteigti leidyklą „Verslas ar Menas“ ir įvairiomis socialinės veiklos formomis spręsti žmonių turinčių regos sutrikimų atskirties mažinimo problemą, prisidėti prie Brailio rašto prieinamumo ir išsaugojimo bei daryti teigiamą pokytį visuomenėje.

 • 2019 m. „Geriausias vaiko draugas”, NVO vaikams konfederacija.
 • 2017 m. „Socialinio verslo lyderė“, Lietuvos Respublikos Ūkio ministerija.
 • 2017 m. „Verslo genas“,  Lrytas.lt apdovanojimas už socialines iniciatyvas.
 • 2016 m. „Metų proveržis“ – už regos negalią turinčių ir matančių žmonių suartinimą jaučiant knygas. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba  ir Nacionalinės lygybės ir įvairovės forumas.
 • 2014 m. pirmojo Lietuvoje socialinio verslo konkurso „Reach for change“ finalininkė – Pokyčių lyderė.

2017 m. “Socialinio verslo lyderis” – LR Ūkio ministerija

KNYGŲ ADOVANOJIMAI:

2021 m.  Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) “Neringa ir Naglis” knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”. Interaktyvi knyga “Neringa ir Naglis” (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Viktoras Miliūnas, dailininkas Reinoldas Kelpša.

Interaktyvi knyga „Sparnuotosios raidės“ (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Leonardo da Vinci, iliustruotojas Vilmas Narečionis. Knyga įvertinta:

 2019 m. IBBY . Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”.

2016 m. “Knygos meno” konkurse knyga išrinkta „Gražiausia knyga, 2015″,  Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus dailės akademija. Knygos meno ekspertų komisija knygas vertina pagal meninio apipavidalinimo ir leidybinio-poligrafinio atlikimo kriterijus. Pagrindinė 2015 metų premija skirta šios knygos dailininkui ir iliustruotojui Vilmui Narečioniui.

2016 m. knyga įtraukta į tarptautinį katalogą “The White Ravens, 2016”, kurį sudaro Tarptautinė jaunimo biblioteka (Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library) atsižvelgusį į knygų vaikams ir jaunimui išskirtinumą, inovatyvius meninius ir literatūrinius sprendimus. 2016 metų katalogą sudarė 200 knygų 42 kalbomis iš 60 šalių.

2016 m. knyga įtraukta į tarptautinį katalogą „Identity and Diversity Picture Book Collections“ (IDPBC), kurį sudaro 24 iliustruotos knygos, padedančios vaikams išsamiai ir aktyviai tyrinėti bei aptarti tapatybę, įtrauktį ir įvairovę. Knygos pristatomos mokytojams ir mokiniams Europoje.

2016 m.  „Metų spaudos gaminys“, Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimas

2016-02-25/ Prezidentė Dalia Grybauskaitė, apsilankiusi 17-ojoje Vilniaus knygų mugėje, pasidžiaugė gražiausia 2015 metų knyga Leonardo da Vinci pasakos „Sparnuotosios raidės“ reginčiųjų ir Brailio raštu“ ir apsilankiusi stende pagerbė leidyklos „Verslas ar Menas“ ir „S. Jokužio leidyklos –spaustuvės“ leidėjus.

Foto: https://www.vam.lt/salies-prezidentesdemesysgraziausiaimetu-knygai-sparnuotosiosraides74670-1-853.html

Lietuvių liaudies pasaka „Eglė žalčių karalienė“ reginčiųjų ir Brailio raštu

2015 m. knyga sulaukė dėmesio iš garsaus pasaulio operos solisto Andrea Bocelli.

2014 m.  „Klaipėdos knyga“ –  garbės diplomas už socialinį jautrumą knygų leidyboje.

2012 m.   „Metų spaudos gaminys“,  Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimas.

 

Interaktyvios knygos skirtos visiems vaikams. Jos skaitomos skirtingais pojučiais: rega, lytėjimu, klausa, uosle. Mūsų knygas gali skaityti regintys ir neregiai, jos atspausdintos reginčiųjų ir Brailio raštu, su įgarsintu tekstu, iliustracijos – regimos ir reljefinės, suvokiamos lytėjimo būdu. Kai kurios pasakos turi net savo kvapus.

 • BIBLIOTEKOMS – unikalios knygos reginčiųjų ir Brailio raštu regos negalią turintiems atveria galimybę viešosiose bibliotekose skaityti knygas Brailio raštu. Šios knygos leidžia regintiems vaikams susipažinti su neregimu pasauliu. Skirtingais pojūčiais skaitomos knygos suartina skirtingus skaitytojus bei leidžia regintiems ir neregiams skaityti tokias pačias knygas. 
 • MOKYKLOMS – naudojant knygas ir kitas priemones vedame edukacinius užsiėmimus  vaikams bei jaunimui. Susitikimuose ugdoma tolerancija, empatija, mokoma įsijausti į nereginčio vaidmenį ir priimti skirtingus žmones, o pažintis su neregiu padeda pažinti šių žmonių gyvenimą ir mažina atskirtį tarp negalia turinčių žmonių.
 •  ŠEIMOMS – knygos yra žaidimo, bendravimo ir ugdymo priemonė, kuri padeda šeimoms įsitraukti į įdomų bei interaktyvų skaitymo procesą.  Knygos reginčiųjų ir Brailio raštu su taktilinėmis iliustracijomis skatina suaugusius kalbėti su vaikais apie vertybes bei leidžia pažinti akimis nematomo pasaulio grožį.
 • VAIKAMS SU SPECIALIAIS  POREIKIAIS – knyga yra lavinamoji  priemonė logopedams, ugdymo specialistams, šeimoms. Knygų pagalba yra lavinama vaikų smulkioji motorika, tobulinami kalbos, mąstymo, improvizavimo ir kūrybiškumo įgūdžiai.
 • REGOS NEGALIA TURINTIEMS  ŽMONĖMS – atveria galimybę skaityti grožinę knygą Brailio raštu. Šias knygas gali skaityti neregys kartu su reginčiuoju: tėvai su vaikais,  seneliai su anūkais ar vaikai su artimaisiais… Knygos suartina reginčiųjų ir neregių pasaulius. 
 • LEIDĖJAMS – kviečiame  leidėjus  bendradarbiauti ir prisijungti prie mūsų misijos – neregiams suteikti galimybę skaityti tokias pačias knygas, kaip  regintieji. Tarptautiniams leidėjams siūlome išsirinkti iš mūsų išleistų knygų ir pristatyti jas savo šalyje.

Krepšelis

loader
lt_LTLithuanian