ABOUT US

Prekės ženklas „Taško istorija“ yra leidyklos „Verslas ar menas“ dalis, apjungiantis leidybą ir socialinę veiklą, skirtą žmonių su regos negalia atskirties mažinimui. Įsigydami „Taško istorijos“ ženklu pažymėtas prekes, prisidedate specialių knygų Brailio raštu leidybos. Šiuos leidinius dovanojame šeimoms, auginančioms regos sutrikimų auginančius vaikus, specializuotoms ugdymo įstaigoms ir žmonėms turintiems regos negalią.

Viena reikšmingiausių įgyvenamų iniciatyvų – „Padovanok knygą neregiui”. Ja skatiname suvienyti žmones kilniam tikslui ir padovanoti skaitymo džiaugsmą regėjimo negalią turintiems vaikams ir jų šeimoms.

Nuo 2012 m. išleistos aštuonios Brailio rašto knygos ir padovanoti 650 egzemplioriai.

Leidyklos „Verslas ar menas“ leidžiamos knygos sujungia neregimą ir regimą pasaulius. Jas galima skaityti pasitelkiant skirtingus pojūčius:

 • rega;
 • lytėjimu;
 • klausa;
 • ir net uosle.

Šios vaikiškos iliustruotos taktilinės knygos, papildytos Brailio raštu gali tapti jungiamąja grandimi tarp matančiųjų ir neregių, ir specialiųjų poreikių turinčių vaikų. Tai vertinga ugdomoji priemonė šeimoms, mokykloms, darželiams, bibliotekoms, ugdymo specialistams dirbantiems su  specialiųjų poreikių ir skaitymo sutrikimų turinčiais vaikais ir visiems, kurie ieško ypatingų knygų. Tad kviečiame bendradarbiauti ir padėti tiems, kam labiausiai reikia.

 

“Verslas ar Menas” (VšĮ)

Leidykla „Verslas ar menas“  (2012 m.) – tai viena iš pirmųjų organizacijų plėtojanti socialinio verslo modelį Lietuvoje. Veikloje kuriamas socialinis poveikis visuomenėje ir sprendžiamos socialiai jautrių grupių problemos. Didelis dėmesys skiriamas žmonių su regos negalia integracijai ir prieinamumo didinimui.

Įvairiomis priemonėmis siekiame didinti Brailio rašto prieinamumą suteikiant neregiams ir silpnaregiams lygias skaitymo galimybes.

Socialinis verslas, apjungiantis komercinę ir socialinę veiklą:

 • knygų leidybą;
 • knygų ir kitų leidinių Brailio raštu ir liečiamomis iliustracijomis leidybą;
 • įvairios priemonės parašytos Brailio raštu su taktiliniais vaizdais, kad žmonėms negalintiems skaityti įprastai būtų lengviau suvokti ne tik turinį, bet ir vaizdus.
 • neformalųjį vaikų ir jaunimo ugdymą;
 • neregių ir silpnaregių vaikų bei jaunimo talentų palaikymą;
 • įvairius kultūros, švietimo bei prieinamumo didinimo projektus.

 

Vizija

Kūrybiškas ir įkvėptas pasaulis, kuriame vaikai ir skaitytojai negalintys skaityti įprastai, turi visapusišką galimybę įsitraukti į knygų pasaulį Brailio raštu, kuris yra plačiai prieinamas, turtingas iliustracijomis ir skatina jų kūrybingumą, pažinimą bei mokymąsi taikant įvairias meno formas.

Mūsų socialinė vizija – siekiame, kad kuo daugiau regos negalią turinčių žmonių turėtų visapusišką prieigą prie grožinės literatūros ir informacijos parašytos Brailio raštu, skatinant jų domėjimąsi, mėgavimąsi ir naudojimąsi šiuo raštu, taip prisidedant prie Brailio rašto išsaugojimo ir prie šių žmonių kultūros ir menų žinių augimo ir skaitymo malonumo.

 

Misija

Užtikrinti, kad knygų skaitymas būtų ne tik malonumas, bet ir galinga priemonė ugdyti sąmoningus, empatiškus ir supratingus vaikus, kurie keliaus į ateitį su žinojimu ir noru daryti teigiamą pokytį pasauliui.

Mūsų socialinė misija – užtikrinti, kad regos negalią turintys žmonės, ypač vaikai, nepriklausomai nuo jų gebėjimų, turėtų lygias galimybes mėgautis grožine literatūra ir įvairiomis priemonėmis didinti Brailio rašto prieinamumą suteikiant neregiams ir silpnaregiams lygias skaitymo galimybes.

Įvairiomis veiklos priemonėmis padėti žmonėms su regos negalia dalyvauti visuomenėje, plėtoti savo kūrybiškumą ir įgyti kultūros žinių. Įtraukdami ir šviesdami visuomenę apie regos negalią, siekiame prisidėti prie šių žmonių integracijos ir kultūros bei aplinkos prieinamumo didinimo, ir taip kartu, kurti solidarią įžvalgią ir įsipareigojusią visuomenę.

 

Socialinis verslas “Verslas ar menas”

 • Produktai su Brailio raštu pritaikyti regos negalią turintiems žmonėms. Lauko informaciniai stendai su schemomis bei žemėlapiais, lauko ir vidaus informacinės lentelės,  katalogai,  vizitinės kortelės, atvirukai ir kt. Meno kūriniai, kultūros objektai, schemos, žemėlapiai, fotografijos,  dailės vaizduojamasis menas (tapyba, skulptūra,  grafika)  ir kita vaizdinė medžiaga  pateikiama iškiliuoju būdu, kad būtų suprantama  ir neregiams, o  tekstas – mums įprastu  ir Brailio raštu.  Vaizdinės medžiagos paruošimas, maketavimas ir pateikimas iškiliuoju (taktiliniu) būdu. Brailio rašto parengimas ir spauda ant įvairių medžiagų (aliuminio plokštės, metalo, stiklo pluošto ir t.t.). Produktai skirti visiems: ir regintiems,  ir neregiams.
 • Leidžia knygas bei leidinius reginčiųjų ir Brailio raštu su regimomis bei reljefinėmis iliustracijomis ir prisideda prie regos negalią turinčių žmonių kultūrinės ir informacinės atskirties mažinimo suartinant matančiųjų ir neregių pasaulius.
 • Įgyvendina neformalaus vaikų ir jaunimo ugdymo programas. Veda edukacinius užsiėmimus  “Pažinkime neregimą pasaulį”, kuriuose kviečiame dalyvauti ir specialiųjų ugdymo poreikių turinčius vaikus (programa įtraukta į “Kultūros pasas” paslaugą).
 • Bendradarbiauja su socialiai atsakingomis organizacijomis bei įgyvendina socialinius projektus, kurie prisideda prie žmonių su regos negalia integracijos visuomenėje.

Bendraudama su neregiais vaikais supratau, kad dauguma jų savo namuose neturi knygų. Deja, knygos skirtos regos negalią turintiems žmonėms yra prieinamos tik specializuotuose bibliotekose, jų pasirinkimas mažas ir svarbiausia tai, kad jos parašytos tik Brailio raštu ir be paveikslėlių. Pagalvojau, kodėl šie vaikai turi skaityti tuos baltus lapus be iliustracijų. Toks knygų pateikimas taip pat atima galimybę neregiui skaityti kartu su savo reginčiais artimaisiais, nes matančiam žmogui išmokti skaityti Brailio raštu yra sudėtinga, arba netgi neįmanoma. Kodėl šiems vaikams yra tokia atskirtis? Visi vaikai, nepriklausomai nuo jų gebėjimų, turi turėti lygias galimybes kartu su savo artimaisiais skaityti, mokytis ir bendrauti apie perskaitytą istoriją, o paveikslėlių pagalba įsivaizduoti detales ir veikėjus, ir pažinti dailės meną. Taip kilo idėja 2012 m. įsteigti socialinį verslą „Verslas ar menas“ ir leisti knygas, kurias galėtų skaityti tiek regintys, tiek neregiai, ir suartinti regimą ir neregimą pasaulius. Knygos, kurios būtų įdomios ir prieinamos visiems – nepriklausomai, ar jie mato, ar nemato, – reginčiųjų ir Brailio raštu su matomomis ir reljefinėmis iliustracijomis.

Linkiu, kad mūsų leidžiamos knygos suartintų vaikus ir padėtų jiems pažinti skirtingus pasaulius!

Socialinio verslo „Verslas ar menas“ steigėja, leidėja ir knygų autorė,

Egle Jokuzyte

Eglė Jokužytė – viena iš socialinio verslo pradininkių Lietuvoje. Savo socialinę veiklą pradėjusi nuo savanorystės – įgyvendindama projektus su neregiais vaikais. Per kūrybines ir menines iniciatyvas turėjo didelį norą padėti atsiskleisti neregių ir silpnaregių vaikų ir jaunuolių meniniams gabumams bei parodyti visuomenei, kad šie žmonės taip pat yra gabūs, kūrybingi ir talentingi. Pažintis su neregiais vaikais pakeitė jos gyvenimą. Tai buvo atspirtis įsteigti leidyklą „Verslas ar Menas“ ir įvairiomis socialinės veiklos formomis spręsti žmonių turinčių regos sutrikimų atskirties mažinimo problemą, prisidėti prie Brailio rašto prieinamumo ir išsaugojimo bei daryti teigiamą pokytį visuomenėje.

 • 2019 'The Child’s Best Friend' title awarded by the Confederation of Children’s NGOs operating in Lithuania under the United Nations Convention on the Rights of the Child.
 • 2017 'Social Business Leader' nomination of the Ministry of Economy of the Republic of Lithuania.
 • 2017 m. „Verslo genas“,  Lrytas.lt apdovanojimas už socialines iniciatyvas.
 • 2016 m. „Metų proveržis“ – už regos negalią turinčių ir matančių žmonių suartinimą jaučiant knygas. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba  ir Nacionalinės lygybės ir įvairovės forumas.
 • 2014 finalist at the first 'Reach for change' social business competition in Lithuania, Leader of Change.

2017 m. “Socialinio verslo lyderis” – LR Ūkio ministerija

BOOK AWARDS:

2021 m.  Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) “Neringa ir Naglis” knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”. Interaktyvi knyga “Neringa ir Naglis” (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Viktoras Miliūnas, dailininkas Reinoldas Kelpša.

Interaktyvi knyga „Sparnuotosios raidės“ (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Leonardo da Vinci, iliustruotojas Vilmas Narečionis. Knyga įvertinta:

 In 2019 IBBY . Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”.

In 2016 “Knygos meno” konkurse knyga išrinkta 'The most beautiful book of Lithuania 2015'  at the book art competition organized annually by the Ministry of Culture of the Republic of Lithuania in cooperation with the Lithuanian Artists’ Association and the Vilnius Academy of Arts. The artist, Vilmas Narecionis, was awarded the Prize of the Year by the Ministry of Culture of the Republic of Lithuania for illustrating the book Winged Letters.

In 2016 The book is included in the international catalogue “The White Ravens, 2016”compiled by the Internationale Jugendbibliothek (International Youth Library). The catalogue includes 200 books in 42 languages from 60 countries.

In 2016 The book is included in the international catalogue 'Identity and Diversity Picture Book Collections'(IDPBC), along with 24 illustrated books which help children explore and discuss identity, diversity, and variety.

In 2016The book received the, 'Press Product of the Year' award at the Lithuanian Press Industry Awards.

2016-02-25/ President Dalia Grybauskaitė, who visited the 17th Vilnius Book Fair, was pleased with the most beautiful book of 2015 Leonardo da Vinci's fairy tale 'Winged Letters' in Braille and for sighted as well as visited the stand to honor the publishing houses "Verslas ar Menas" (Business or Art) and 'S. Jokužis publishing house-printing house' publishers.

Photo: https://www.vam.lt/salies-prezidentesdemesysgraziausiaimetu-knygai-sparnuotosiosraides74670-1-853.html

Lithuanian folk tale 'Goddess of the Baltic Sea' Includes print text and Braille

In 2015 the book received attention from the world-famous opera singer Andrea Bocelli.

In 2014  „Klaipėdos knyga“ –  garbės diplomas už socialinį jautrumą knygų leidyboje.

2012 m.   „Metų spaudos gaminys“,  Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimas.

 

Interactive books are for all children. It can be read with different senses: sight, touch, hearing, smell. Our books can be read by the visually impaired and the blind, it is printed in sight and Braille, with audio text, illustrations - visible and embossed as well as perceived by touch. Some tales even have their own scents.

 • BIBLIOTEKOMS – unikalios knygos reginčiųjų ir Brailio raštu regos negalią turintiems atveria galimybę viešosiose bibliotekose skaityti knygas Brailio raštu. Šios knygos leidžia regintiems vaikams susipažinti su neregimu pasauliu. Skirtingais pojūčiais skaitomos knygos suartina skirtingus skaitytojus bei leidžia regintiems ir neregiams skaityti tokias pačias knygas. 
 • MOKYKLOMS – nusing books and other measures we conduct educational classes for children and youth. The meetings develop tolerance, empathy, teach the role of the blind and accept different people. Getting to know the blind helps to get to know the lives of these people and reduces the gap between people with disabilities.
 •  ŠEIMOMS – knygos yra žaidimo, bendravimo ir ugdymo priemonė, kuri padeda šeimoms įsitraukti į įdomų bei interaktyvų skaitymo procesą.  Knygos reginčiųjų ir Brailio raštu su taktilinėmis iliustracijomis skatina suaugusius kalbėti su vaikais apie vertybes bei leidžia pažinti akimis nematomo pasaulio grožį.
 • VAIKAMS SU SPECIALIAIS  POREIKIAIS – knyga yra lavinamoji  priemonė logopedams, ugdymo specialistams, šeimoms. Knygų pagalba yra lavinama vaikų smulkioji motorika, tobulinami kalbos, mąstymo, improvizavimo ir kūrybiškumo įgūdžiai.
 • REGOS NEGALIA TURINTIEMS  ŽMONĖMS – atveria galimybę skaityti grožinę knygą Brailio raštu. Šias knygas gali skaityti neregys kartu su reginčiuoju: tėvai su vaikais,  seneliai su anūkais ar vaikai su artimaisiais… Knygos suartina reginčiųjų ir neregių pasaulius. 
 • LEIDĖJAMS – kviečiame  leidėjus  bendradarbiauti ir prisijungti prie mūsų misijos – neregiams suteikti galimybę skaityti tokias pačias knygas, kaip  regintieji. Tarptautiniams leidėjams siūlome išsirinkti iš mūsų išleistų knygų ir pristatyti jas savo šalyje.

Basket

loader
en_GBEnglish