ABOUT US

“Taško istorija” –  tai oficialus viešosios įstaigos „Verslas ar Menas“ (Business or Art) prekės ženklas, kuris parodo, kad dalis lėšų yra skiriama regos negalia turinčių žmonių atskirties mažinimui. Įsigydami šio prekės ženklu pažymėtas knygas ar kitas prekes, prisidedate prie dovanojamų knygų neregiams ir socialinių projektų, mažinančių neįgaliųjų žmonių atskirtį.

“Verslas ar Menas” (VšĮ) –  socialinis verslas, įsteigtas 2012 m.

'Social Business Leader, 2017'

Veikla: knygų leidyba;  produktų kūrimas ir gamyba Brailio raštu;  neformalusis vaikų ir jaunimo ugdymas;  kultūros ir socialiniai projektai. 

Socialinė veikla:

 • Leidžia knygas Brailio raštu su liečiamomis iliustracijomis, kurios yra pritaikytos neregiams. Sprendžia popierinių knygų Brailio raštu prieinamumo problemą, skatina žmones su regos negalia skaityti knygas ir gerinti savo raštingumo įgūdžius.
 • Padeda atsiskleisti neregių ir silpnaregių vaikų ir jaunimo gabumams.
 • Prisideda prie žmonių su negalia integracijos visuomenėje, skatina jų aktyvesnį gyvenimą kultūroje.
 • Įgyvendina “Padovanok knygą neregiui” iniciatyvą, kuria skatina visuomenę prisidėti prie dovanojamų knygų žmonėms su regos negalia.

Socialinis verslas “Verslas ar menas”

 • Produktai su Brailio raštu pritaikyti regos negalią turintiems žmonėms. Lauko informaciniai stendai su schemomis bei žemėlapiais, lauko ir vidaus informacinės lentelės,  katalogai,  vizitinės kortelės, atvirukai ir kt. Meno kūriniai, kultūros objektai, schemos, žemėlapiai, fotografijos,  dailės vaizduojamasis menas (tapyba, skulptūra,  grafika)  ir kita vaizdinė medžiaga  pateikiama iškiliuoju būdu, kad būtų suprantama  ir neregiams, o  tekstas – mums įprastu  ir Brailio raštu.  Vaizdinės medžiagos paruošimas, maketavimas ir pateikimas iškiliuoju (taktiliniu) būdu. Brailio rašto parengimas ir spauda ant įvairių medžiagų (aliuminio plokštės, metalo, stiklo pluošto ir t.t.). Produktai skirti visiems: ir regintiems,  ir neregiams.
 • Leidžia knygas bei leidinius reginčiųjų ir Brailio raštu su regimomis bei reljefinėmis iliustracijomis ir prisideda prie regos negalią turinčių žmonių kultūrinės ir informacinės atskirties mažinimo suartinant matančiųjų ir neregių pasaulius.
 • Įgyvendina neformalaus vaikų ir jaunimo ugdymo programas. Veda edukacinius užsiėmimus  “Pažinkime neregimą pasaulį”, kuriuose kviečiame dalyvauti ir specialiųjų ugdymo poreikių turinčius vaikus (programa įtraukta į “Kultūros pasas” paslaugą).
 • Bendradarbiauja su socialiai atsakingomis organizacijomis bei įgyvendina socialinius projektus, kurie prisideda prie žmonių su regos negalia integracijos visuomenėje.

Bendraudama su neregiais vaikais, supratau, kad jie savo namuose neturi knygų, o skaito skolintas iš specializuotų bibliotekų, kurios atspausdintos tik Brailio raštu be paveikslėlių. Pagalvojau, kodėl šie vaikai turi skaityti tuos baltus lapus, be iliustracijų? Juk regintys vaikai gali pasirinkti iš begalės gražiausių knygų, o neregiai vaikai, kuriems ir taip yra sudėtingiau prisitaikyti reginčiųjų pasaulyje, turi didelę atskirtį. Turėdama patirtį leidyboje, kurią įgijau savo šeimos spaudos versle, nusprendžiau keisti šią situaciją. Įsteigusi socialinį verslą “Verslas ar menas” pradėjau leisti knygas, kurias galėtų skaityti ir regintys, ir neregiai. Leidybiniame procese man svarbu, kad grožinės knygos vaikams būtų įdomios  savo tūrinių ir turėtų išliekamąją  meninę vertę.  Džiugina, kad šias knygas gali skaityti neregys vaikas su savo artimaisiais, arba neregiai tėvai su savo reginčiais vaikais – tai leidžia šioms šeimoms patirti skaitymo džiaugsmą.

 

Mūsų leidžiamos knygos atspausdintos reginčiųjų ir Brailio raštu yra skaitomos skirtingais pojūčiais: rega, lytėjimu, klausa ir net uosle. Su šiomis knygomis vesdama  edukacinius užsiėmimus  regintiems vaikams pastebėjau, kad  pokalbiai ir interaktyvios knygos daro teigiamą poveikį  skaitytojams ir  keičia jų požiūrį į negalią turinčius žmones. Su šiomis knygomis skatiname suaugusiuosius bendrauti ir ugdyti vaikų sąmoningumą, vertybes, empatiją bei norą padėti, suprasti ir priimti kitus tokius kokie jie yra.

I wish our books would bring children closer and help them get to know different worlds!

Egle Jokuzyte

Egle Jokuzyte is an author of projects for sighted and blind people, one of the pioneers of social business in Lithuania. She started her activities by volunteering for projects involving blind children. Through creative and artistic initiatives, she has developed a strong desire to help blind and partially sighted children to reveal their artistic talents and to show the public that these children are also talented and creative. Acquaintance with blind children has changed her life, and this was the impulse to start a social business. In 2012, she opened a social business enterprise, Business or Art, which aims at reducing social exclusion and changing society.

 

 • 2019 'The Child’s Best Friend' title awarded by the Confederation of Children’s NGOs operating in Lithuania under the United Nations Convention on the Rights of the Child.
 • 2017 'Social Business Leader' nomination of the Ministry of Economy of the Republic of Lithuania.
 • 2017 m. „Verslo genas“,  Lrytas.lt apdovanojimas už socialines iniciatyvas.
 • 2016 m. „Metų proveržis“ – už regos negalią turinčių ir matančių žmonių suartinimą jaučiant knygas. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba  ir Nacionalinės lygybės ir įvairovės forumas.
 • 2014 finalist at the first 'Reach for change' social business competition in Lithuania, Leader of Change.

2017 m. “Socialinio verslo lyderis” – LR Ūkio ministerija

BOOK AWARDS:

2021 m.  Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) “Neringa ir Naglis” knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”. Interaktyvi knyga “Neringa ir Naglis” (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Viktoras Miliūnas, dailininkas Reinoldas Kelpša.

Interaktyvi knyga „Sparnuotosios raidės“ (reginčiųjų ir Brailio raštu), aut. Leonardo da Vinci, iliustruotojas Vilmas Narečionis. Knyga įvertinta:

 In 2019 IBBY . Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija knygą įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją “Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia”.

In 2016 “Knygos meno” konkurse knyga išrinkta 'The most beautiful book of Lithuania 2015'  at the book art competition organized annually by the Ministry of Culture of the Republic of Lithuania in cooperation with the Lithuanian Artists’ Association and the Vilnius Academy of Arts. The artist, Vilmas Narecionis, was awarded the Prize of the Year by the Ministry of Culture of the Republic of Lithuania for illustrating the book Winged Letters.

In 2016 The book is included in the international catalogue “The White Ravens, 2016”compiled by the Internationale Jugendbibliothek (International Youth Library). The catalogue includes 200 books in 42 languages from 60 countries.

In 2016 The book is included in the international catalogue 'Identity and Diversity Picture Book Collections'(IDPBC), along with 24 illustrated books which help children explore and discuss identity, diversity, and variety.

In 2016The book received the, 'Press Product of the Year' award at the Lithuanian Press Industry Awards.

2016-02-25/ President Dalia Grybauskaitė, who visited the 17th Vilnius Book Fair, was pleased with the most beautiful book of 2015 Leonardo da Vinci's fairy tale 'Winged Letters' in Braille and for sighted as well as visited the stand to honor the publishing houses "Verslas ar Menas" (Business or Art) and 'S. Jokužis publishing house-printing house' publishers.

Photo: https://www.vam.lt/salies-prezidentesdemesysgraziausiaimetu-knygai-sparnuotosiosraides74670-1-853.html

Lithuanian folk tale 'Goddess of the Baltic Sea' Includes print text and Braille

In 2015 the book received attention from the world-famous opera singer Andrea Bocelli.

In 2014  „Klaipėdos knyga“ –  garbės diplomas už socialinį jautrumą knygų leidyboje.

2012 m.   „Metų spaudos gaminys“,  Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimas.

 

Interactive books are for all children. It can be read with different senses: sight, touch, hearing, smell. Our books can be read by the visually impaired and the blind, it is printed in sight and Braille, with audio text, illustrations - visible and embossed as well as perceived by touch. Some tales even have their own scents.

 • BIBLIOTEKOMS – unikalios knygos reginčiųjų ir Brailio raštu regos negalią turintiems atveria galimybę viešosiose bibliotekose skaityti knygas Brailio raštu. Šios knygos leidžia regintiems vaikams susipažinti su neregimu pasauliu. Skirtingais pojūčiais skaitomos knygos suartina skirtingus skaitytojus bei leidžia regintiems ir neregiams skaityti tokias pačias knygas. 
 • MOKYKLOMS – nusing books and other measures we conduct educational classes for children and youth. The meetings develop tolerance, empathy, teach the role of the blind and accept different people. Getting to know the blind helps to get to know the lives of these people and reduces the gap between people with disabilities.
 •  ŠEIMOMS – knygos yra žaidimo, bendravimo ir ugdymo priemonė, kuri padeda šeimoms įsitraukti į įdomų bei interaktyvų skaitymo procesą.  Knygos reginčiųjų ir Brailio raštu su taktilinėmis iliustracijomis skatina suaugusius kalbėti su vaikais apie vertybes bei leidžia pažinti akimis nematomo pasaulio grožį.
 • VAIKAMS SU SPECIALIAIS  POREIKIAIS – knyga yra lavinamoji  priemonė logopedams, ugdymo specialistams, šeimoms. Knygų pagalba yra lavinama vaikų smulkioji motorika, tobulinami kalbos, mąstymo, improvizavimo ir kūrybiškumo įgūdžiai.
 • REGOS NEGALIA TURINTIEMS  ŽMONĖMS – atveria galimybę skaityti grožinę knygą Brailio raštu. Šias knygas gali skaityti neregys kartu su reginčiuoju: tėvai su vaikais,  seneliai su anūkais ar vaikai su artimaisiais… Knygos suartina reginčiųjų ir neregių pasaulius. 
 • LEIDĖJAMS – kviečiame  leidėjus  bendradarbiauti ir prisijungti prie mūsų misijos – neregiams suteikti galimybę skaityti tokias pačias knygas, kaip  regintieji. Tarptautiniams leidėjams siūlome išsirinkti iš mūsų išleistų knygų ir pristatyti jas savo šalyje.

Basket

loader
en_GBEnglish